Drømmekonsulenten og jakten på enhjørninger
- for 4 døgn siden
- 2 min lesing
Oppdatert: for 3 døgn siden

Høy endringstakt påvirker behov i organisasjonen Arbeidslivet er alltid i konstant endring, nå kanskje mer enn på lenge? Over tid formes vi alle i våre stillinger, og de kunnskapene vi startet med, er ikke de samme som 5 år etterpå. Mye er lært, og de kompetansene vi kom inn med er erstattet og påbygd av annen relevant kompetanse.
Drømmekonsulenten og jakten på enhjørninger Den dagen en person slutter hos en arbeidsgiver kan det være en utfordring å finne en til å erstatte kombinasjonen av alle unike egenskaper, ferdigheter og erfaringer. Vi ser at noen kunder setter en svært stor smørbrødliste over kompetanse som kreves for å starte i en rolle. Ja, konsulentens kompetanse må passe med det man skal utvikle videre, og passe med resten av teamet og organisasjonen, men den videre smørbrødlista kan noen ganger bli veldig lang. Å se etter en erstatter blir av og til som å lete etter en enhjørning.
Så, hva tror vi er viktig? Jo, forståelse for teknologiene som er mest brukt og skal være kjernen i arbeidet må være til stede. Vi tror imidlertid også at det å kunne være leveringsdyktig, rask til å sette seg inn i domener, se problemene fra flere vinkler, ha et godt overblikk over marked og utvikling av teknologier og metoder er svært viktig. Rett og slett være nysgjerrige og endringsvillige i møte med nye utfordringer og teknologier.
Noen leter etter enhjørninger som ikke finnes. Vi har funnet noe bedre. Det er kanskje ikke nødvendig å kunne alt av kundens tech stack fra første stund, dersom man er vant til å ta i bruk nye teknologier og verktøy. Enda viktigere er det å vite at man er god på å følge opp oppgaver og samarbeide med teamet for å få oppgavene løst. Vi tror at en god konsulent kan snu seg raskt, oppdatere seg på ny teknologi og ta det i bruk, innenfor de behovene som kunden plutselig har behov for. Når det er uro i verden, konflikter og et marked i stor endring, så mener vi dette er noe som vil gi kunden konkurransefordel. Det er de konsulentene vi tror vil lykkes best fremover, sammen med kunden. Blogginnlegget er skrevet av Hilde Naas Rødseth.

Ta gjerne kontakt for å høre hvordan Cloudberries kan bistå din bedrift. Vi kan tilby IT-konsulenter på ekspertnivå innen de fleste områder. Kontaktinfo: hilde.naas.rodseth @ cloudberries.no

